© 2025 Open Travel, s.r.o.
Realizace mojepaleta.cz

Knířov

Autor Jan Juška

Rok

20. - 40. léta 20. století
Rozměry 40×60 cm
Druh malba
Technika kvaš  
Materiál lepenka  
Vystaveno Open Travel, s.r.o. nám. 14. října 2, 15000 Praha 5 - Smíchov
Jan Juška: Knířov, nedatováno
Zlatožluté barvy zralého obilí přivábily Jana Jušku (1907–1983) ke knířovským polím v období žní. Obraz malovaný temperou je sice nedatován, ale podle panáků v popředí je pravděpodobné, že vznikl ještě před kolektivizací zemědělství v 50. letech 20. století. Sklizeň lánu obilí před Němcovým statkem (dnes č. p. 14) se stala jeho hlavním motivem. Za obilnými poli na návrší vystupuje věž kostela Zvěstování Páně ukrytého společně s několika staveními v bujné letní zeleni. Stejně jako na obraze Cesta ke Knířovu se v pozadí zvedá nad obcí Lhůta reliéf Vraclavského hřbetu. Tentokrát si však malíř vyšlápl pár kroků do polí nad poutní cestu. Ženci a odběračky klasů nejspíše odpočívali po těžké práci někde ve stínu, nebo již odešli domů. Pole nejdříve obsekali, poté muži kosili směrem do pole, aby klasy opřené o neposečené obilí mohly ženy snáze odebírat. Rovnaly je do snopů a vázaly předem připraveným povříslem. Snopy v panácích pak musely uschnout, než se odvezly k vymlácení do stodol. Pamětníci také vzpomínají, že v okolí Knířova se v menším množství pěstovaly i jiné plodiny, např. brambory, červená řepa (zde nazývaná burák), proso a len[1]. Právě ve Lhůtě, k níž Knířov náleží, se dochovala jediná pazderna v ČR s válcovou komorou na sušení lnu[2].
Lány obilí se vlní na knířovských polích i dnes. Půda na opukovém podkladu svědčí zároveň plevelům, které mezi klasy odjakživa patří – mák vlčí, nenápadná drchnička rolní a v okolí tak typický heřmánek pravý. Dnes již velmi vzácný rozrazil matný, který u Knířova dříve rostl, však již mezi nimi nenajdeme[3].
Text: Ing. Zuzana Špinlerová, Ph.D. (Mendelova univerita v Brně)
Projekt Podpora turistického ruchu vcházením krajinomalby a fotografie


Fotografie: V červnu na polích v Knířově, tam, kde vznikl Juškův obraz, soupeří ve svěžesti zelené barvy obilí a řepy. Stejnorodá zeleň bez zpestřujících květů plevelů je zřejmě důsledkem chemizace zemědělství. Foto Zuzana Špinlerová (7. 6. 2021)

[1] Rozhovor s JAROSLAVOU KOVÁŘOVOU rodačkou z Knířova, 2021. Vysoké Mýto, Větrná č. p. 174, Knířov, 14. 6. 2021.
[2] Národní památkový ústav. Sušárna lnu. Památkový katalog [online]. Národní památkový ústav, ©2015. [cit. 3. 1. 2022]. Dostupné z: https://www.pamatkovykatalog.cz/susarna-lnu-11214538
[3] AOPK ČR. Nálezová databáze ochrany přírody [on-line] portal.nature.cz. 10. 10. 2021; [cit. 4. 1. 2022]

Líbí se Vám toto dílo? Napište nám

Mohlo by se vám líbit