© 2025 Open Travel, s.r.o.
Realizace mojepaleta.cz

Zálešský rybník

Autor Jan Juška
Rozměry 35×50 cm
Druh malba
Námět krajina  
Technika olej  
Materiál lepenka  
Vystaveno Open Travel, s.r.o. nám. 14. října 2, 15000 Praha 5 - Smíchov
Jan Juška, Zálešský rybník u Vysokého Mýta, ,, Vračovice“, 1954

Tiché vodní hladiny zálešských rybníků vysokomýtskému malíři Janu Juškovi (19071983) zřejmě učarovaly, stejně jako vračovický kostelík, vévodící malé vesničce. Ačkoliv obraz je pojmenován Zálešský rybník u Vysokého Mýta, je možné, že vznikl na břehu vedlejšího rybníku Lačnov, čemuž nasvědčuje umístění kostela v reliéfu krajiny v pozadí. Právě zde si totiž autor mohl při tvorbě obrazu odskočit popovídat k Mackovým, tehdejším majitelům mlýna Betlém (č. p. 35) (URBÁNEK 2009). Přes hladinu rybníku a pobřežní vegetaci, jež skrývá jihovýchodní část Velkého zálešského rybníku, dohlédl na Vračovice stulené pod okolními stráněmi. Mírné svahy ve středu obrazu se výstižně jmenují Nad Dolečky. Špička kostela směřuje do průhledu mezi lesy Nad stráněmi a Zadními lesy, za nímž lze tušit obec Voděrady.
Lačnov i ostatní zálešské rybníky jsou chovné, tudíž v dnešní době bohaté na živiny. Pobřežní rákosiny (bujně prorostlé opletníkem plotním), kterým se v tomto prostředí daří, vytlačují typické druhy vlhkých pcháčových luk (pcháč zelinný, pcháč potoční, metlici trsnatou, kozlík lékařský). Přesto mezi rybníky konkurenci odolávají vzácné ostřice – trsnatá a odchylná[1]. Původní jasanovo-olšové luhy v pásu mezi rybníky i skupiny nepůvodních topolů kanadských v současnosti zakrývají v době vegetace vísku i s kostelem. Nezměněný zůstává temně zelený pás jehličnatých lesů (Zadního a Nad stráněmi), který stejně jako dříve zdobí horizont.
Text: Ing. Zuzana Špinlerová, Ph.D. (Mendelova univerita v Brně)
Projekt Podpora turistického ruchu vcházením krajinomalby a fotografie

Fotografie:
Srovnávací pohled od mlýnu Betlém u rybníku Lačnov v Zálší východním směrem k vesničce Vračovice. Foto: Zuzana Špinlerová (13. 8. 2021)


Zdroj:
URBÁNEK, Radim, 2009. Mlýn Betlém čp. 35 v Zálší (UO) a vývoj jeho technologického vybavení. In: Sborník Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích za rok 2008. Národní památkový ústav. Pardubice, s. 67-71

[1] AOPK ČR. Nálezová databáze ochrany přírody [on-line] portal.nature.cz. 8. 10. 2021; [cit. 10. 11. 2021]

Líbí se Vám toto dílo? Napište nám

Mohlo by se vám líbit